Studenti studentům aneb jak vysvětlit (nejen) matematiku zábavně

Máte doma nejen malé ratolesti, ale také “puberťáka”, který chodí na střední? Stěžoval si někdy na výuku ve škole nebo na to, že to z těch učebnic fakt nechápe?

Pak by se vám mohl líbit projekt Pro Spolužáky. Tyhle sympaťáky jsme s Mončou potkali na akci MashUp, kde se prezentují start-upy se zajímavou myšlenkou. A o co jde? Kluci se rozhodli, že pomůžou spolužákům, kteří tak trochu tápou hlavně v matematice. A protože to nejsou žádný troškaři, založili si rovnou nakladatelsví a vydávají svoje učebnice.

Jejich příběh si můžete přečíst níže, třeba jejich učebnice pomůže vašim nervům a vašemu “puberťákovi” pochopit matiku. :)


Studenti si sami píší učebnice. Z nápadu v hodině matematiky vznikl úspěšný projekt.

Nápad napsat vlastní učebnici matematiky se zrodil v hlavě Marka Lišky symbolicky při hodině matematiky na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové. Marek měl dva roky do maturity a přivydělával si doučováním spolužáků, kteří vesměs matematiku neměli rádi. A právě tehdy ho napadlo, že by přece šlo napsat učebnici tak, aby byla pro studenty srozumitelná.

Než ale vyšla, znamenalo to tři roky práce, konzultací a úprav, na kterých se podíleli učitelé i studenti. Stálo to za to. Vznikla totiž docela jiná učebnice – Matika pro spolužáky. „Naším cílem je psát učebnice tak, aby se studenti látku nemuseli slepě biflovat. Tomu přizpůsobujeme jak grafiku, tak i přirozený jazyk. Při popisu látky používáme příklady ze života, abychom ji na něčem reálném snadno vysvětlili a ukázali studentům, k čemu všemu jim to v praxi může být,“ říká Marek Liška.


První Matika pro spolužáky zaznamenala větší úspěch, než autoři projektu očekávali. Dnes je tak na trhu už osm učebnic matematiky, které pokrývají kompletní učební látku od prvního do třetího ročníku středních škol.

Ke konci roku 2016 přišel další velký zlom. Marek přemýšlel, jak nejlépe projekt rozšířit, a zhruba v té době se mu shodou okolností ozvali studenti z Brna, Leoš a Vilém. „Kluci mi napsali, že narazili na naše učebnice, líbí se jim, jak je děláme, a jestli by pro nás nemohli napsat chemii. A já jsem si řekl, proč ne?“, směje se Marek náhodě, která je svedla dohromady. Bylo jasné, že se projekt kromě matematiky začne věnovat i dalším předmětům. Tým kolem Marka tak založil vlastní nakladatelství ProSpolužáky.cz. Zhruba rok nato vyšla plánovaná první Chemie pro spolužáky.


Původně jednoduchá myšlenka se tak postupně proměnila v projekt, který pomáhá nejen studentům, ale i učitelům, kteří chtějí své studenty oslovit a zaujmout. Podle učebnic z týmu ProSpolužáky.cz už dnes učí 85 škol z celé ČR a další jsou v jednání.

Všechny informace najdete na www.matikaprospoluzaky.cz a www.chemieprospoluzaky.cz, kde si můžete učebnice i objednat.  

Zaujala Vás myšlenka projektu? Kluci do týmu hledají šikovnou maminku, která jim pomůže s tvorbou učebnic chemie či fyziky. Více se dozvíte zde.