Šárka: "Nechci se úplně vzdát možnosti být doma s dítětem, ale zároveň nechci vypadnout z pracovního rytmu."

Šárka

Na Mavimi se nyní nachází 17 071 žen, které hledají práci. Kdo se za tímto číslem skrývá? Mavimi Stories zachycují příběhy zkušených a motivovaných žen, které na Mavimi hledají práci. Tento příběh je o Šárce...

Dosavadní praxe a vzdělání

Po střední škole jsem nastoupila k Českým Aeroliniím, kde jsem pracovala 2 roky jako Check-in agent na tranzitní přepážce, následně 10 let na pozici Inspektor. Poté jsem pracovala 6 let ve firmě Bayer jako administrátor klinických studií. Vzhledem k tomu, že šlo o outsourcing, mým faktickým zaměstnavatelem byla nejdříve 2 roky firma KCR a poté 4 roky PRA Health Sciences.

Při práci u ČSA a dále i v Bayeru jsem si formou dálkového studiu doplnila vzdělání – získala jsem titul Bc. v oboru andragogika a DiS. v oboru sociálně právním.

Proč chci pracovat na flexi-úvazek

Protože bych ráda skloubila rodinu a práci. Nechci se úplně vzdát možnosti být doma s dítětem, ale zároveň nechci vypadnout z pracovního rytmu. Ne že bych se tedy doma s dítětem nudila, :) ale je to něco jiného. A roli samozřejmě hraje i finanční stránka věci.

Jako matka 8měsíčního syna v tuto chvíli nejvíce ocením možnost práce z domova, časovou flexibilitu (možnost pracovat nikoliv oddo, ale v čase, který mi bude vyhovovat třeba o víkendu, ve svátek, večer apod.) a slušné finanční ohodnocení. Dále bych ocenila firemní jesle/školku.

Momentálně bych chtěla pracovat v rozsahu 515 hodin týdně, postupem času i více. Až bude synovi okolo roku, pokud bych měla opravdu zajímavou nabídku, mohla bych začít pracovat na půl, případně i plný úvazek, ovšem za předpokladu, že by ta práce byla z domova nebo alespoň poblíž mého bydliště.

S jakými překážkami se při návratu do profesního života potýkám

V prvé řadě, já jsem kvůli mateřské přišla o práci – s nástupem na ni jsem  byla automaticky vyřazena z projektu spolupráce mezi mým zaměstnavatelem a sponzorem a vzhledem k tomu, že během mé nepřítomnosti došlo u sponzora ke snižování stavů, nebylo už moje místo po mateřské obnoveno (nicméně, pokud by se v budoucnu opět navyšovaly stavy, sponzor si mě prý opět vyžádá, ale jestli (a kdy) to bude, to je ve hvězdách...).

Byla jsem sice stále zaměstnána, ale můj zaměstnavatel by pro mě musel najít uplatnění v jiné firmě. Pokud by nenašel, byla bych bez práce. A i kdyby našel, s tak malým dítětem, při kojení, bohužel nelze vzít jakoukoliv práci v jakékoliv firmě – důležitá je mimo jiné vzdálenost od domova. Tím spíš, že můj zaměstnavatel neumožňuje zkrácené úvazky, musela bych tedy nastoupit rovnou na plný.  

Hodně by pomohl home office; původně jsem měla u svého zaměstnavatele domluveno, že budu moci některé dny v týdnu pracovat z domova, nicméně ani to by nakonec nešlo, protože kolegyně na stejné pozici s tím měly problém.

Co mohu zaměstnavatelům nabídnout

2 roky práce coby Check-in agenta na tranzitní přepážce ČSA mě důsledně vyškolily ve zvládání stresu, schopnosti práce pod tlakem a flexibilitě (nepravidelný, nepřetržitý režim).

10 let práce na pozici Inspector u ČSA mě naučilo zaměření na detail, zároveň vidět situaci jako celek a z různých úhlů pohledu. Naučila jsem se spoléhat sama na sebe, umět si poradit i se zdánlivě neřešitelným problémem sama (během nočních směn nebyla možnost se s někým poradit, více kolegů i nadřízený sloužili pouze přes den, rozhodnutí tedy bylo pouze na mně).

Během 6 let práce na pozici administrátora klinických studií ve firmě Bayer jsem se naučila všestrannosti od objednávek, organizování různých akcí apod. až po eTMF specialistu. V rámci eTMF každodenní kontroly kvality dokumentů jsem si ještě více vytříbila zaměření na detail a postupně se ze mě stal klíčový pracovník pro ČR a Slovensko. Vypracovala jsem systém, který od nás následně začaly přebírat i další země, v rámci čehož jsem dělala prezentace pro kolegy z ČR i ze zahraničí.

V rámci své seniorské pozice jsem měla na starost mentoring, vedení a organizaci práce svých služebně mladších kolegů.

Co mi pomáhá odpoutat se od každodenní rutiny

Mezi mé zájmy patří např. literatura, cestování, sport, bojová umění (bojovému umění taekwondo se věnuji ve volném čase i coby trenér dětí). Nicméně, s dítětem musela jít většina koníčků stranou, ale už se k nim zase pomalu, ale jistě vracím. :)