Proč dávat pracovní příležitosti matkám malých dětí

Když firmy shánějí zaměstnance na zkrácený úvazek nebo brigádu, často automaticky cílí na studenty a inzeráty mají nezřídka v požadavcích na uchazeče probíhající studium VŠ, aniž by to mělo jakékoli opodstatnění. Prostě se počítá s tím, že přivýdělek (zejména takový, u nějž je potřeba alespoň určitá kvalifikace) shánějí jen a pouze studenti.


Ti ale zdaleka nemusí být jedinou (ani tou nejlepší) volbou. V současné době chce a díky řadě okolností i reálně může pracovat mnoho žen na nebo po rodičovské dovolené. Zapomeňte na předsudky, že by to, že má někdo malé dítě nebo děti, bylo překážkou – naopak! Zde je celá řada důvodů:

 • Mají vědomosti i zkušenosti, nemusí se vše učit od začátku.

Většina žen s malými dětmi před odchodem na mateřskou řádně ukončila vzdělání a následně několik let pracovala, ovládají tedy teorii i potřebnou praxi, na rozdíl třeba od studenta, který dosud pořádně nedisponuje ani jedním.

 • Jsou loajální a vděčné za možnost uplatnění.

Protože pracovních příležitostí pro matky na/po rodičovské dosud není mnoho, bývají tyto ženy loajálními zaměstnanci, kteří se snaží odvádět práci podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

 • Otevírá se vám možnost spolupráce do budoucna.

Žena, které dáte pracovní příležitost v podobě například výpomoci po dobu její rodičovské, může postupně nasávat atmosféru firmy, osvojovat si a prohlubovat schopnosti a dovednosti, a v budoucnu se z ní může stát i stabilní zaměstnanec na plný úvazek (také díky předchozímu bodu).

Práci na zkrácený úvazek můžete nabídnout také vašim stávajícím zaměstnancům, kteří jsou v současnosti na MD/RD a udržet tak díky tomu s nimi kontakt, aby nevypadli z pracovního režimu a nebyli odříznuti od firemních informačních toků, čímž jim následně usnadníte návrat do pracovního procesu, což je výhodné pro obě strany.

 • Výše platu pro ně nebývá rozhodující kritérium.

Pokud jsou finance, které chcete nebo můžete vyhradit jako odměnu za danou práci, omezené, právě rodiče malých dětí jsou ti, které můžete zaujmout i jinými benefity, než je pouze výše platu. Jde především o možnost klouzavé pracovní doby, delšího neplaceného volna a stálé či alespoň občasné práce z domova.

 • Mají chuť pracovat.

Maminky mívají ujasněné priority a jsou motivované – pracovat skutečně chtějí a většinou nikoli pouze kvůli samotnému přivýdělku, ale také možnosti sebeuplatnění a touze věnovat se chvíli i jiným činnostem než jen pečovat o dítě a domácnost.

 • Jsou maximálně efektivní a produktivní.

Zatímco v dobách studií tíhne mnoho lidí k prokrastinaci, ve chvíli, kdy se ženě narodí dítě, se velice rychle naučí být v činnostech, které dělá, neskutečně efektivní. Čas, jenž má volně k dispozici, bývá v prvních měsících po porodu značně omezený, proto jej musí využívat co nejlépe a nejúčinněji.

 • Dokáží skvěle plánovat.

S předchozím bodem úzce souvisí i vytříbená schopnost plánování. Péče o děti vyžaduje neustálé přípravy, plánování, tvorbu nejrůznějších seznamů a to-do listů a jejich synchronizaci s dalšími členy rodiny.

 • Jsou kreativní a improvizace jim nedělá problémy.

Na druhou stranu každý rodič ví, že plánování je sice nezbytnou dovedností, ale zároveň je s malými dětmi nutné plány neustále přehodnocovat a poradit si v neobvyklých (často i adrenalinových) situacích.

 • Multitasking mají v malíčku.

A samozřejmě velmi dobře zvládají dělat více věcí najednou, zejména díky zmíněnému plánování. S pomocí něj jsou pak ještě více efektivní.

 • Umí pracovat pod tlakem a dokáží komunikovat asertivně.

Kdo pečuje o malé dítě nebo děti, musí si brzy – chtě nechtě – osvojit sebeovládání. Několikrát za den se dostává do vypjatých situací, které je účinné řešit bez exploze emocí, s ledovým klidem. A asertivnímu chování se rodiče záhy přiučí od svých potomků (kdo jiný ovládá lépe techniku „zaseknuté gramofonové desky“ než batole?).

 • Jsou flexibilní a téměř vždy k dispozici.

Ženy na mateřské/rodičovské dovolené mohou začít pracovat hned, nejsou vázané žádným pracovním poměrem. Pokud mohou alespoň částečně pracovat z domova, bývají k dispozici téměř kdykoli a na rozdíl od studentů nemají pracovní výpadky během zkouškového období či prázdnin.

Nestává se jim, že by je odrovnal bujarý večírek či je skolila „rýmička“ – beztak si to nemohou dovolit v souvislosti s péčí o děti a domácnost, takže vědí, že v důležitých chvílích musí prostě fungovat.


Dalších dobrých důvodů, proč zaměstnat právě matky malých dětí, se jistě najde i více. Přesvědčte se o tom sami a dejte jim ve vaší firmě šanci, určitě nebudete litovat.