Právo na rýmičku

Jedna z věcí, o které na mateřské žena přijde, je právo na rýmičku. Právo na rýmičku, to je když nemocného mírně škrábe v krku, má teplotu 37,5 nebo už posmrkal dva papírové kapesníky. Postižený se může ze všeho omluvit, zalézt do postele a do rána se vyspat. Porodem toto právo ženy ztrácí.


Osoba pečující o malé děti může na nějaké odpočívání zapomenout. Obzvlášť pak, pokud ochoří. Většinu jejích chorob doprovází i choroby dětí a choroby manžela.

Žaludeční nevolnosti v těhotenství mají svůj význam. Žena při nich natrénuje, jak fungovat, navzdory absolutnímu fyzickému diskomfortu a hlavě v záchodové míse. Moc se jí to pak hodí, když celou rodinu navštíví střevní viróza. Je třeba si uvědomit, že mladší děti potřebují čas na to, aby pochopily, kam se má zvracet, a manžel potřebuje politovat, že ho bolí bříško, tudíž žena musí zvracet v přestávkách mezi uklízením, vařením čajíčků a běháním do lékárny.

Podobně fungují běžné rýmy, angíny, chřipky, spály, příušnice, neštovice, vši, roupy, páté a šesté nemoci atd. Takže zatímco by matka nejradši nevytáhla nohy z postele, do postele se pravděpodobně vůbec nedostane. Neinfekční zdravotní problémy jako krátkozrakost, zubní kazy, zlomená noha, slepé střevo a překyselený žaludek musí většinou počkat, „až děti vyrostou“.

Navštíví-li osoba na mateřské svého obvodního lékaře s jakýmikoliv neduhy, na které existuje pouze symptomatická léčba, doktor prohlásí: „Doporučuji klid na lůžku… Jo vy máte malé děti? Tak to Vám bohužel nepomohu, musím Vás odeslat jinam“ a předá nemocné vizitku soukromých jeslí a pohřebního ústavu. Že prý si může žena vybrat, kterou instituci využije pro další krok ve své nemoci.

Aby matka právo na rýmičku získala, musí dostat něco opravdu ošklivého, při čem hrozí reálné riziko, že pokud se z toho nevylížete, zavolá jí někdo záchranku. A ona pak nebudete k dispozici.

A proto je tak úžasné chodit při dětech do práce. Protože kde jinde se člověk dočká takového klidu? Stačí trochu zakašlat, prohodit větu typu: „To nic není, ve školce to mají všichni už měsíc!“ nebo se na firemní snídani zeptat: „Myslíte, že se spála může projevit velkou červenou vyrážkou?“ a kolegové si dvakrát rozmyslí, zda se k nakažené chtějí vůbec přibližovat, natož jí zadávat nějaké úkoly.

Šéfové-muži se o své zdraví velmi obávají, proto nebývá problém vzbudit v nich strach, že i úkol splněný elektronicky může přenášet nějaký smrtelný školkový moribundus. Pro odrazení vytrvalých nadřízených něžného pohlaví je třeba zavést řeč na téma vši. A vlastně ani není nutné moc mluvit. Stačí se pořádně drbat na hlavě, a pokud jsou počítače sledovány, zadat do vyhledávače „Superodolné vši“.

Stačí opravdu málo, a člověk má v práci svatý klid na rychlé uzdravení. I proto je tak úžasné chodit během rodičovské dovolené relaxovat do zaměstnání.

A pokud máte zároveň nemocné děti? Nechte je manželovi. Protože ta porada se bez vás fakt neobejde, Země by se přestala točit a vesmír by vsála obří ČERNÁ DÍRA. Vždyť on to přeci tak taky má…

Ve spolupráci s Mavimi,

Martina z Ďáblického háje