Porodní obavy

Na každou ženu v očekávání dříve či později dolehnou obavy z blížícího se porodu. Obavy z průběhu, z pobytu v nemocnici, obavy o zdraví své i svého dítěte, obavy z bolesti. Pamatuji si, že první porod, který jsem na medicíně viděla, byl zakončen vytažením dítěte kleštěmi. Tento brutální výjev mám před očima dodnes. Tehdy jsem se nezmohla na slovo ještě nějakou chvíli poté. Paní byla opravdu hrdinka. Dnes už vím, že ten lékař také. Na nějakou dobu jsem pak přemýšlení o vlastních dětech uložila pěkně k ledu.


Obavy umíme zmírnit

S obavami z průběhu porodu Vám alespoň částečně může pomoci tatínek, nebo někdo blízký u porodu. Je třeba si dopředu promyslet, s kým jste ochotni tento intimní zážitek sdílet, neboli, komu věříte a s kým máte vztah natolik pevný, že pro Vás bude v této nelehké situaci oporou. Sama jsem byla ohledně přítomnosti tatínka zprvu dost skeptická. Nicméně, jak se porod blížil, obavy narůstaly a představa, že jsem v tom všem úplně sama, mě děsila každým dnem víc.


Zpětně jsem velmi ráda, že u obou porodů byl. Koneckonců děti jsou to nás obou, vyrobili jsme je spolu, vychováváme je spolu, tak proč být na ten velký den sama, že? Pochopitelně se hodí dopředu tak nějak probrat, co od svého doprovodu očekáváte, s čím Vám má pomoci a co bude záležitostí pouze Vaší a Vašeho lékaře.


Co si budeme říkat, v nemocnici není nikdo rád. Pro mě osobně, to byly opravdu vyčerpávající čtyři dny. V tomhle směru bych i ocenila britský systém, kde, pokud nejsou komplikace, můžete odejít domů již druhý den. Domů pak chodí Vás i dítko pravidelně kontrolovat sestra. Jakožto nemocniční lékařka mám o chodu nemocnice vcelku přesnou představu. Pokud ovšem máte z hospitalizace obavy, může pomoci prohlídka porodnice (většina porodnic je nabízí), včetně přípravného porodního kurzu. Samotný pobyt bude určitě snesitelnější, pokud se Vám povede obsadit nadstandardní pokoj. Nespornou výhodou je soukromí, neomezené návštěvy a větší klid. S novým miminkem pak na pokoji těch pár dní hospitalizace většina nějak skousne.


Pohodový pobyt v porodnici je jistě důležitý, hlavně pro zmírnění stresu a úzkosti, o kterou zejména po porodu není nouze. Hormonální spoušť, nedostatek spánku a k tomu ty ukřičené tři kila štěstí, se kterým se nelze dorozumět. Nicméně nepříliš dobré jídlo, či budíček za rozbřesku pro měření teploty jsou spíše jen nepříjemnostmi. To zásadní, co má nemocnice přinášet, je lékařská péče.


Za nejhůře ovlivnitelné tedy považuji obavy o zdraví. Porod je samozřejmě přirozená věc, ale může dojít ke komplikacím. A to kdykoliv v průběhu a zcela náhle. Můžeme jen doufat, že vzniklé komplikace odhalí lékaři včas a včas také zasáhnou. Dříve, než dojde k jejich rozvoji.


Určitě se hodí dát si práci s výběrem porodnice. Je žádoucí, aby nabízela vše pro co nejpohodovější pobyt (rooming in, podpora laktace, nadstandardní pokoje, strava atp). Z mého pohledu jsou ale i důležitější ukazatele. A to sice počet porodů za rok, počet sekcí za rok – čím více porodů a sekcí lékaři provedou, tím zkušenější budou. Dále zázemí anestezie, pediatrie, zda má nemocnice lůžkové ARO, neonatologii atp. Nevýhodou velkých nemocnic je dojem tzv. pásové výroby – pocit, že jste jen jedna z mnoha, položka na papíře, jistá neosobnost. Nicméně pro hraje jejich velká vybavenost, multioborové zázemí a tím daná možnost reagovat bez prodlení.


Co se bolesti týče, pominu-li do žíly podaná analgetika (léky proti bolesti) či inhalace rajského plynu (Entonox), máme k dispozici mocný a účinný prostředek -- epidurál. Nebojte se o tento prostředek požádat. Porodní bolesti dokáží člověka pěkně potrápit a není ostudou využít možnosti 21. století.


Za Mavimi,

Karin