Po šestinedělí zpátky do práce. Do čela vlády.

V červnu tohoto roku porodila 38letá Jacinda Ardernová své první dítě. Na tom by nebylo nic neobvyklého, kdyby tato žena nebyla zároveň premiérkou Nového Zélandu. A kdyby se hned po skončení šestinedělí nevrátila znovu do svého úřadu.

Ardernová zastává funkci premiérky od října 2017 a ve svých 37 letech se stala nejmladší šéfkou vlády své země za posledních více než 150 let. Zároveň je od roku 1990 první premiérkou na světě, která během svého úřadu porodila (v roce 1990 přivedla ve 35 letech na svět svého potomka pákistánská premiérka Benazír Bhuttová).

Ardernová pracovala až do vysokého stupně těhotenství a porodila v největší zélandské veřejné nemocnici Auckland Hospital. Po porodu si naplánovala pouze šestitýdenní mateřskou dovolenou (přestože na Novém Zélandu byla maximální délka mateřské nedávno prodloužena na 22 týdnů), po jejíž dobu převzal její post zastupující premiér Winston Peters.

Po jejím návratu zpět do práce zůstal s dcerkou doma partner Ardernové, televizní moderátor Clarke Gayford. Dokud bude Ardernová kojit, budou podnikat pracovní zahraniční cesty společně – například již v září do New Yorku na Valné shromáždění OSN.


Ardernové se v její rodinné situaci dostalo velké podpory od jejích kolegů i rodinných příslušníků. Ačkoli by se mohlo zdát, že podobný model by v dnešní době už mohl být považován za samozřejmý, zatím není příliš rozšířený a Ardernová je považována za symbol pokroku pro ženy ve vedoucích pozicích. Může být vzorem pro mnoho žen, kterým tak dodává odvahu, že mohou zvládnout svou rodičovskou roli i kariéru. Ostatně – jak Ardernová skromně uvádí – není zdaleka první ani jedinou ženou, která si musí poradit s multitaskingem, byť jde v její pozici o netypický případ.

V minulosti čelila Ardernová mnohokrát otázkám, zda plánuje jednou založit rodinu. Reagovala na to tak, že ona osobně je dotazům ohledně své budoucnosti otevřená, ale je zcela neadekvátní požadovat i po ostatních ženách, aby na tuto otázku zaměstnavatelům odpovídaly. Dále uvedla, že je rozhodnutím každé ženy, zda a kdy bude chtít mít děti, a nemělo by to předurčovat, zda dostane nebo nedostane práci, o kterou usiluje, jestliže k ní má předpoklady.


A jak to vidíte Vy? Také Ardernové „fandíte“ a vidíte v modelu její rodiny jednu z legitimních možností, jak skloubit rodinu a kariéru, když to tak oběma partnerům i dítěti vyhovuje? Vždyť se nejedná o žádné „odložení“ dítěte krátce po porodu cizí osobě (např. chůvě) či instituci (třeba jeslím), ale o situaci, kdy o dítě doma celodenně pečuje jeden milující rodič, zatímco druhý „vydělává“ a s dítětem tráví „jen“ svůj volný čas – což je popis zcela tradičního modelu s jedinou výjimkou, a sice, že žena a muž zde zastávají role poněkud jinak, než jak to je (alespoň zatím) zvykem.


Za Mavimi,

Eva

Použité zdroje: