Po čem ženy (na rodičovské) touží a co mohou nabídnout zaměstnavatelům?

Velmi často je čas zásadní veličinou, které ženy na rodičovské řeší ☺.  Dokonce je to někdy to jediné, co od potencionálního zaměstnavatele chtějí, když si hledají uplatnění na rodičovské. Nechtějí ještě obětovat čas strávený s dětmi kariéře, jde jim o to, neztratit kontakt s pracovním trhem a seberealizovat se i jinak než v kuchyni s tyčovým mixérem v ruce. Přivýdělek do rodinného rozpočtu se také hodí, ale co naplat, pokud žena nestihne vyzvednout kvůli pracovní době dítě ze školky, raději se zlaťáků vzdá. Co je tedy z pohledu zaměstnavatele to jediné a zásadní, co může nabídnout při obsazování pracovních míst, a na co uslyší každý rodič na rodičovské? Je to časová flexibilita!


A co z toho? No přece supervýkonný pracovník, který má řadu vítaných vlastností a „skills“ bez vynaložení horentních částek za profi školení pro top manažery. Firmy získají člověka, který jistojistě má:

1. Motivaci, elán a chuť pracovat

Nekonečná pouť stále stejných úkonů, pocit nedoceněnosti, pocit volné kapacity a nutkání využít mozkovnu. Kdo by chtěl celý den strávit jen v obležení chrastítek? Ke konverzaci používat jen citoslovce? Pokud je čas strávený v domácnosti ve společnosti děťátka hezky vyladěný s časem, kdy je zaměstnán mozek řešením pracovních úkolů, zvyšuje se spokojenost i výkon v obou sférách a vede to ke spokojenosti všech zúčastněných. Včetně těch batolících se :).

2. Odolnost vůči stresu

Vysoká míra stálého stresu bez výdeje energie, kterou zažívají matky, vede k adaptaci, což se v praxi projeví jako velmi nízký krevní tlak, malátnost a pocit permanentní ospalosti. Tento „nízkotlaký stav“ je občas vystřídán návalem velmi vysokého tlaku – např. když se dítě vrhá pod kola auta, padá ze židle či strká cosi kovového do zástrčky. Podobně adaptovaný nervový systém mají např. piloti nadzvukových stíhaček. Takže trocha pracovního stresu je příjemným zpestřením dne.

3. Skvělý time management, schopnost stanovovat priority a dodržovat "deadliny"

Maminky znají více než kdokoli jiný hodnotu času, učí nás to děti samotné. Je potřeba plánovat každý den, každou činnost, každou časovou mezírku zaplnit co nejefektivněji. Když nemáte včas připravené teplé mlíčko pro děťátko, dá to „sežrat“ vždycky vám :).

4. Schopnost řešit problémy, krizový management

Děti a jejich rodiče představují nekonečný seznam praktických, sociálních i emočních problémů, které je potřeba vyřešit. A kdo je všechny umí vyřešit? No přece máma!

5. Projektový management

Pouze s dobrými vlastnostmi projektového manažera se vám povede bezbolestně připravit rodinnou dovolenou nebo i jednodenní výlet. K realizaci úspěšného projektu musíte naplánovat či zajistit vše od transportu, potřebného vybavení, garderóby, catering, musíte použít přesvědčovací a vyjednávací dovednosti v případě nepříznivých vlivů v podobě špatné nálady/špatného počasí/nemoci atd...

6. Schopnost vyjednávání

Doba rodičů s rákoskou v pohotovostní poloze už je naštěstí dávno minulá. Výchova dětí znamená hledání společné cesty, domluvy, kudy ano, kudy ne, nastavování hranic. Děti jsou vysoce schopní oponenti, nekompromisní, upřímní a otevření. Vysoká škola vyjednávání a asertivity zadarmo.

7. Manažerské schopnosti, práce s lidmi

„Zmenežovat“ tým dospěláků je procházka růžovou zahradou, pokud jste někdy zkusili ukočírovat tým nepředvídatelných, tvrdošíjných všudybýlků plných neutuchající energie. Nehledě na to, že děti se učí z 90% nápodobou, takže maminka musí být vzorným příkladem toho, jak navazovat a udržovat dobré vztahy se svým okolím.

8. Kreativita

Děti jsou skvělým facilitátorem rozvoje kreativity ve všech možných oblastech. Musíte umět vymyslet zábavnou činnost na dlouhé cesty autem, pro deštivé dny, pro případ nemoci. Musíte umět nakreslit 1000 a jeden živočišný druh, vyloudit zvuk rozličných kreatur a vymyslet neotřelou pohádku na dobrou noc. A nikdy nevíte, jak publikum zareaguje, škála je široká. Od nadšeného aplausu až po stav, kdy váš výkon nikdo ani nezaregistruje.

9. Schopnost učit se novým věcem

Tuto schopnost má každá máma od chvíle, kdy na těhotenském testu spatří dvě čárky. Když potom ty dvě čárky dostanou podobu malého človíčka, tak se tomu říká „hodit do vody a plavat“.


Všechny tyto vlastnosti a schopnosti jsou matky schopné používat v extrémních podmínkách (např. spánková deprivace, že..?).

Za Mavimi,

Karin