Ozvěny Mamafestu: Propojujte se – networkujte!

Ráno jsem se vzbudila, všude sníh, vítr a mráz. Den dost podobný tomu, kdy jsem Ivu z GetFound potkala poprvé. Náhoda? Ani tehdy, ani teď mě počasí nezastavilo. Nabalit 4 měsíční Verču do kočárku, předat ji na hlídání, nakrmit a vzhůru do Vnitroblocku, kde Mamafest probíhá.

S Mončou jsme zakotvily s naším Mavimi stánkem – stolečkem a prezentací – strategicky hned vedle občerstvení. Díky super tričkům a našemu novému roll-upu si nás musel všimnout rozhodně každý. A navíc jsme měly super výhled.


Během celého dne bylo slyšet spousty zajímavých a silných příběhů, rad a tipů. Přesně tak, jak akce slibovala. Každý si našel to svoje. Viděly jsme řečníky profesionály i mámy podnikatelky, které se přišly podělit o své zkušenosti. Nesmíme také zapomenout na jediného zástupce mužského pohlaví mezi řečníky Radima Hudáka ze Shoptet.

Slovo odborníka: Miriam Vránová, Zora Arazimová, Lucie Václavková
Miriam Vránová: „Dobrá networkerka umí zaujmout, je vyhledávaná“

Není náhodou, že začínám právě s Miriam, která mi nejvíce uvízla v paměti – přínosným obsahem i formou prezentace. Všechno tak přirozeně plynulo a my ženy v publiku jsme jen podvědomky nasávaly informace. Sdílené poučky předváděla v praxi – Dobrá networkerka umí zaujmout, je vyhledávaná – i po samotném Mamafestu bylo zjevné, že právě Miriam je toho živoucím příkladem. V reálném čase nás donutila si v praxi vyzkoušet tzv. Elevator Speech a seznámit se s účastnicemi, které jsme do té doby neznaly. Nač s networkingem zahálet, že?

Miriam: Prezentace Miriam Vránové na Mamafestu, Spiralis, Spektrum rozvoje žen

Zora Arazimová: „I když jste na mateřské, stále jste zaměstnanci, v životopise tedy nemusíte mít prázdné místo.“

Zora dorazila i přes svůj nemalý hendikep nedoléčeného zápalu plic. Tomu se říká nadšení pro věc! Měla pro nás tolik informací a bohužel bylo tak málo času… Prozradila nám, jaký je rozdíl mezi příjmy z podnikání a ze zaměstnání, co se svým životopisem a případnými mezerami v něm, jak číst pracovní inzeráty, a prezentovat se na pohovoru.

Zora: Prezentace Zory Arazimové na Mamafestu, Genixa

Lucie Václavková: „Nevzdávejte to při prvním neúspěchu, ale zbavte se toho, co nefunguje.“

Lucie ukázala na subjektivní výhody a nevýhody podnikání oproti zaměstnání. Obě varianty mají svá pro a proti a vždy záleží na tom, co sedí vám osobně. Sdílela s přítomnými ženami svůj racionální pohled na to, jak začít úspěšně podnikat. Pěkně krok za krokem. Včetně těch částí, které by jistě mnohé z nás nevědomky přeskočily. Prezentace byla plná zajímavých tipů, informací a konkrétních odkazů na další užitečné webovky, skupiny, aplikace,... Já sama jsem hned po shlédnutí prezentace odeslala žádost na připojení do dvou skupin na facebooku a stáhla jednu aplikaci do mobilu.

Lucie: Prezentace Lucie Václavkové na Mamafestu, Kariérní poradenství a lektorování

Jak založit e-shop? Radek Hudák ze Shoptetu radí.

Bohužel to byla jedna z přednášek, které jsem nestihla, protože mě zrovna zaměstnávaly mateřské povinnosti. Nicméně jsem viděla její výstup ve formě papírových letáčků, na kterých Radek sdílel ve stručnosti několik užitečných tipů, na co by nikdo neměl zapomenout, pokud si chce e-shop založit. Mrkněte do jeho prezentace.

E-shop na rodičovské: Gabi Hrdina, Lucie Šálená, Petra Uharček
Gabi Hrdina z Utukutu: „Jsme vizionáři, designéři, výrobci a prodejci = tým Utukutu.“

Tak tenhle tým rozhodně nemá malé ambice. Gabi se s námi podělila o svůj příběh podnikání – o tu příjemnější i méně příjemnou stránku. O příběh houpacích prken v ložnici a posléze pak ve vlastním skladě. České hranice pro ně rozhodně nejsou konečnou stanicí. Emoce a hrdost na Utukutu z ní jen čišely.

Lucie Šálená z Chytré opičky: „Všechny hračky testujeme a rodiče inspirujeme články a e-booky.”

Lucky prezentace byl teda fofr, to vám povím. Ale všechno důležité bylo řečeno – stručně a jasně. Chytrá opička přináší přidanou hodnotu pro všechny rodiče, kteří jako já často tápou nad tím jak se ta hračka sakra používá? Na e-shopu najdete videoukázky využití téměř každé hračky z nabídky.

Petra Uharček z My Home Style: „Sehnat částečný úvazek na malém městě? Bez osobních kontaktů nemožné!“

Petra je přesně jedna z těch maminek, kterým mohu jen tiše závidět, že mají šikovné ruce a nápad. A také je živým důkazem toho, proč se o ženách říká, že jsou v hovoru nezastavitelné – tolik nám toho chtěla říct! Díky nejen za její příběh podnikání, ale i popis, jak strastiplná může být cesta k nalezení vhodného přivýdělku na částečný úvazek na malém městě. Odkazy na konkrétní lidi, weby či organizace, které Petře pomohly, najdete v její prezentaci (odkaz níže).

Prezentace Gabi Hrdina na Mamafestu, prezentace Lucie Šálené na Mamafestu, prezentace Petry Uharček na Mamafestu

Máma v práci: Jana Hejnicová, Aneta z Mavimi
Jana Hejnicová z Mamarket: „Studujte! Získáte nejen titul, ale i plno cenných kontaktů.“

Jana je z těch průkopnických pracujících maminek, jejichž průkopničtí muži převzali péči o děti a jsou doma na rodičovské. Ve své prezentaci zdůraznila již několikrát zmíněnou vysokou důležitost networkingu – tedy navazování kontaktů i na rodičovské, třeba právě dálkovým studiem. Jasně, není to lehké, ale jde to! Prozradila nám svoje tipy a pravidla, kterými se řídí celá rodina – v hlavě mi uvízla hlavně každodenní polštářová bitva.

Bylo by zvláštní psát o své vlastní prezentaci, tak vám ji raději celou nabídnu ke shlédnutí na youtube kanálu Mavimi. Dozvíte se, jaké práce můžete dělat na rodičovské, na co si dát bacha a v neposlední řadě i o tom, jak vzniklo Mavimi.

Prezentace Jany Hejnicové na Mamafestu, prezentace Anety Topičové na Mamafestu

Děláme to srdcem: Tereza Veselá, Pavla Dandová

Výstupy Terezy s Pavlou jsem si nechala nakonec. Těžko je přenést do těchto řádků, protože je provázely emoce.

Tereza Veselá: „Nejdřív fotíte své kamarády, pak jejich známé, a tak to jde dál a dál.“

Terka mluvila o tom, jak se její dětský sen stává realitou a focení jejím živobytím. Pokud byste chtěli načinčané ateliérové fotky, tak to asi nebude ta správná osoba, na kterou se obrátit. Pokud však chcete fotky zachycující emoce a sílu okamžiků, honem za ní utíkejte. A když jí řeknete, že máte zájem o focení ve zlaté hodince, bude určitě nadšená!

Pavla Dandová: „Přijímat pomoc je těžší, než ji dávat. My víme.

Pavla mluvila o svém blogu Back on the Trees a Nadačním fondu s lehkou hlavou. Mluvila o tom, jak už nikdy nechce pracovat, ale být. A taky, jak se jí to plní. Emoce. Ticho. Zamýšlení se. Tak přesně o tom to bylo.

Všechny prezentace ke shlédnutí na slideshare.net profilu GetFound, společnosti, která má Mamafest na svědomí!

Den to byl dlouhý, ale přínosný. Stejně takový, jako doufám, že pro vás bude i tento článek.

Díky za tu možnost být při tom a aktivně se zapojit.

Za Mavimi,

Aneta Topičová