Mavimi dělá radost maminkám i firmám

V červnu roku 2017 byla spuštěna platforma Mavimi. Platforma, která má za cíl stát se leadrem na trhu v oblasti částečných úvazků a propojit ženy s dětmi s vhodnými zaměstnavateli. Máme velkou radost, že začátkem února můžeme mluvit o 5718 maminkách, 170 zaměstnavatelích a 456 oslovených maminek s pracovní nabídkou!


Níže Vám přinášíme rozhovor s oběma stranami, maminkou Evou i zaměstnavatelem Martinem ze společnosti Na stejné lodi, kteří se dali dohromady právě díky Mavimi. Jak se dá skloubit role matky s prací? A jaké výhody pro zaměstnavatele ze spolupráce s maminkou můžou plynout?Martin, Na stejné lodi


Co Vás přivedlo na portál Mavimi?

Dlouhá spolupráce s Ondrou Langem (jeden z majitelů Mavimi, pozn. autorky). Navíc provozujeme též personální agenturu, dnes už s více než 200 zaměstnanci, a proto k tomuto oboru máme velmi blízko.


Jaké vidíte jako zaměstnavatel výhody v zaměstnávání maminek s dětmi? Jsou zde i nějaké

finanční výhody (daňové úlevy apod)?

Výhodou pro nás je, že mamka na mateřské neočekává "plný úvazek", ale je spokojená s přivýdělkem typu "brigáda" + máme obvykle velmi dobrou kvalifikaci (už někde například v účtárně pracovala), je připravena na výkyvy v pracovním nasazení v průběhu měsíce. Navíc klíčové pro nás je možnost plánovat kapacitu naší firmy například za půl roku/rok i déle - v tomto ohledu už můžeme snadno předpokládat, kdy se nám maminka z mateřské na plno vrátí. Finančně samozřejmě je výhodnější zaměstnat maminku na mateřské na DPP, kdy odpadá sociální i zdravotní pojištění. Takže suma sumárum- když zaměstnám mamku, tak je levnější, kvalifikovanější, flexibilnější a ještě dokážu naplánovat růst firmy v budoucnu.


Shledáváte na spolupráci i nějakou nevýhodu oproti pracovníkům na HPP?

Občas mají zaměstnanci pocit, že když nemají HPP, tak vlastně nemají "skoro žádné jistoty". My na to úplně nehrajeme - ale psychologicky to na lidi pořád funguje...


Vím, že dokážete nabídnout maminkám i home office. Spoustu firem toto neumí, buď pracovníkům nevěří, zdá se jim to příliš složité….Jak vnímáte téma flexibility vy a co byste takovým firmám doporučil?

Takovým firmám bych doporučil, aby se hodně rychle přizpůsobili, než je všechny koupíme :)

Klíčové je neodměňovat zaměstnance hodinově. Tam vzniká zásadní nedůvěra mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Když je zaměstnanec doma, zaměstnavatel nedokáže vysledovat, zda pracuje či nepracuje či zda dokonce práci nepředstírá. Pokud bude zaměstnanec odměňován (hlavně) za výkon a výsledek, nikoliv za čas, pak se zaměstnavatel nemusí bát, že bude platit za nulovou aktivitu, když bude zaměstnanec doma. Navíc pro zaměstnance je to home office a prakticky nulová fixní pracovní doba naprostým top benefitem, který sami zaměstnanci oceňují.Eva, šťastně zaměstnaná maminka u společnosti Na stejné lodi


Kde jste se o portálu Mavimi dozvěděla a co jste od registrace očekávala?

Vyskočila mi reklama na facebooku, chtěla jsem pomoci rodinnému rozpočtu a získat zpět trochu samostatnosti.


Jak dlouho od registrace trvalo, než Vám přišla první nabídka práce?

Přesně už si nepamatuji, ale cca měsíc až dva.


Proč si myslíte, že je důležité nevypadnout z pracovního procesu po dobu rodičovské dovolené ale zůstat v kontaktu s prací i během péče o dítě? Jak to zvládáte?

V mém oboru (účetnictví) vypadnout z oboru znamená učit se znova všechny zákony. Podle mě je pro každou mámu důležité na chvíli vypadnout mezi lidi a zajímat se chvíli i o jiné záležitosti než přebalování a učení se. Navíc si myslím, že doby kdy otec byl živitel rodiny a matka jen v domácnosti jsou dávno pryč, a je velmi důležité, aby i otec měl vybudovaný vztah s dítětem. Manžel pracuje na směny, takže se doma střídáme a ostatní vykryjí babičky, které jsou taky rády, že si můžou vnoučka užít bez dohledu rodičů. Je to někdy velmi náročné.


Jak probíhá Vaše současná spolupráce se zaměstnavatelem? Co oceňujete na na

nové spolupráci nejvíce?

V současné době mám přidělené firmy k zaúčtování a přesně stanovené deadliny, do kdy musí být práce odvedena. Dopředu tak vím, kolik práce budu mít a jaká bude za ni odměna. Nejvíce oceňuji přátelské prostředí a pochopení mé role matky.


Čeho jste se jako maminka na rodičovské nejvíce obávala při hledání zaměstnání?

Nejvíce jsem se obávala, že si nenajdu žádnou práci, která by mi časově vyhovovala.


Co byste doporučila maminkám na rodičovské dovolené, které chtějí práci získat?

Nebát se a zkusit to. Vždy se najde nějaká cesta a někde určitě je ta správná práce pro každého.
Co z toho vyplývá? Maminky, neváhejte a zaregistrujte se jako Eva - můžete tím jenom získat. A zaměstnavatelé - nebojte se flexibilních úvazků! Budete mít šťastnější, svobodnější zaměstnance a získáte tím konkurenční výhodu. :)


Za Mavimi,


Verča