Jesle - ano nebo ne?

Když jsem byla malá, moje máma říkávala, že do jeslí by mě nikdy nedala. Nikdy. Nabyla jsem dojmu, že takové jesle nebudou žádná sláva. Tehdy, v době minulého režimu, kdo ví, zkušenosti asi mohly být různé. Na druhou stranu, moje drahá polovička do jeslí chodila, tiky nemá a obecně se těší dobrému zdraví.


NOVÁ DOBA


Někdo považuje tři roky strávené na rodičovské za přežitek, jiný za jasnou volbu. Z pohledu západního světa v tomto patříme mezi unikát. Já osobně považuji za luxus, že tuto možnost máme. Ano, z rodičovské jako takové by asi vyžil málokdo, nicméně každá koruna dobrá. Hlavní věcí je asi to, že dle zákona vám má být vaše místo podrženo a máte se tedy kam vrátit. Samozřejmě, někdo se vrací po šestinedělí, jiný po šesti letech, každý dle potřeb, svých možností a preferencí. Každého věc.


Dítě vám ovšem do státní školky vezmou až od tří let a kolikrát to chce jistou dávku štěstí. Pokud se tedy chcete vrátit dříve, přicházejí v úvahu jesle. Co se jeslí týče — státní jesle jsou vzácností, mnohé městské části je vůbec nemají.  Pokud se vás tedy tato možnost netýká, nemáte rodinné blízké ochotné se o vaši ratolest postarat, jsou tady jesle soukromé. Obvykle v nich pak dítě může plynule pokračovat v docházce dále po celou školku. Další z možností je “paní na hlídání”. Je na zváženou, jakou variantu upřednostníte. Myslím, že hlavní roli ve zvažování hraje zralost dítěte. Osobně bych pro roční batole volila raději paní na hlídání a stálé domácí prostředí, zatímco pro dvouleté dítě už může být nový kolektiv přínosem. Samozřejmě platí, že co dítě to osobnost, a že někdo je připraven dříve a někdo zkrátka od maminky nechce ani později.


Celkem nově přicházejí v úvahu také tzv. “dětské skupiny”. V této skupině mohou být umístěny děti ve věku 0-4 let a to v počtu šesti dětí na jednu pečovatelku. No nevím, řekla bych, že pokud se ve skupině objeví jedno až dvě batolata, bude mít paní s tímto počtem dětí dost na pilno. Nutno podotknout, že tyto skupiny jsou spíše takové hlídání, nejsou totiž povinny zajišťovat dětem “vzdělávání”. Na druhou stranu, takto malé děti nepotřebují žádnou speciální výuku. Měl by stačit zdravý rozum a pokud možno osobní zkušenost s mateřstvím. Také považuji za důležitější dokonalé hygienické podmínky a vztah k dětem nežli samotné vzdělání vychovatele.
VHODNÝ VĚK


Náš, nyní již předškolák, začal navštěvovat školku na “plný úvazek”, když mu bylo dva a třičtvrtě. Když jsem pro něj přišla první den po domluvených dvou zkušebních hodinách, křičel na celé kolo, že domů nechce, a já ho musela řvoucího odnést až do auta. Do školky se těšil vždy. Musím ovšem říct, že naše školka byla opravdu báječná, paní učitelky se dětem věnovaly a děti samotné byly prima parta. Z mého pohledu šlo zařazení do kolektivu hladce a bylo velkým přínosem. Řekla bych, že děti dělají velké pokroky, spoustu věcí se naučí mnohem snadněji, než by tomu bylo doma. Velmi záhy si všimnete nových dovedností a zlepšení v samostatnosti. S čím ovšem musíte počítat je nemocnost. První půlrok, hotová katastrofa. Připravte se na nepříjemné ranní telefonáty šéfovi, že dneska jaksi zase nedorazíte. Stonání každá rodina řeší, jak může — babičky, tetičky, chůvy, "home office" no a vždy je tu starý dobrý “paragraf”. Není nejvýhodnější, ale oproti nemocenské se vyplácí alespoň hned od prvního dne. Faktem je, že čím je dítě starší, tím je jeho imunita vyzrálejší, ale pověstnou “imunizací” v kolektivu si v různé míře projde každé dítě.


Troufám si říct, že v Čechách většina maminek zůstává s dítětem doma alespoň první dva roky. Psychologové by asi řekli něco jako, že jesle jsou potřebou pro rodiče a děti by si je nevybraly. Pro mě osobně je druhý rok věku dítěte ideální čas, kdy pomalu začít s prací na částečný úvazek. Díky kratšímu úvazku má dítě i matka prostor pro postupné přivyknutí novým změnám a netráví bez sebe příliš času. Názory na “vhodný věk” se samozřejmě liší. Obecně se ovšem odborná veřejnost shoduje na prvních dvou letech, kdy je důležitá péče matkou, někým blízkým nebo alespoň jednou pro dítě stabilní osobou. V Čechách se pak doporučuje i rok třetí. Něco takového ale například v Anglii či USA asi neuslyšíte. Už zmíněné dva roky jsou v těchto zemích pro mnoho rodin nereálné a pro mnoho žen asi i nepředstavitelné. S touto problematikou ovšem úzce souvisí možnosti zkrácených úvazků, práce z domu a také možnost platit Au-pair nebo stálou chůvu. Toto v naší zemi prozatím samozřejmostí není a tudíž je zaměstnanost matek s malými dětmi stále nízká. Věřím ovšem, že situace se pomalu začíná měnit ve prospěch maminek a to i díky takovým projektům, jako je Mavimi.


PŘEHLED


Paní na hlídání -  Praha cca 150Kč/hod

- jiná velká města ČR (Ostrava, Plzeň…) cca 100Kč/hod


Au-pair/hospodyně/chůva - 25-33tis./měs


Soukromé jesle Praha - cca 10-15tis/měs

Soukromé jesle jiná města ČR - cca 5-7tis/měs


Státní jesle Praha 5 - při pravidelné docházce za dítě s trvalým pobytem na MČ Praha 5 - 4000Kč/měsíc, plus denní poplatek 110Kč/den

Státní jesle Ostrava - cca 3tis včetně stravy

Státní jesle Plzeň - cca 3tis plus strava


Dětské skupiny - cca kolem 3tis/měs - často firemní zařízení, firma sama určuje cenu, obvykle pro rodiče výhodné, někdy je částka pouze symbolická


Za Mavimi,

Karin