Jak skloubit péči o dítě a práci?

Mnoho matek by si jistě přálo najít uspokojivou odpověď. Včetně mě. Bohužel asi neexistuje žádný instantní návod, který by zaručil, že to bude fungovat. Zcela jistě to není jednoduché téma, proto zde nabízím pár bodů k zamyšlení.

PLÁNOVANÍ

Každý, kdo má děti, ví, že pokud s nimi chcete cokoliv podniknout, musíte zapojit především své manažerské schopnosti. Detailní plánování a práce s časem jsou klíčem k úspěchu. Jistě, děti jsou různé. Některé vás nenechají pomalu ani vydechnout, zatímco o jiných ani nevíte. Pro mě osobně je ideální čas k práci ve chvíli, kdy obě děti zalehnou a celý dům tak nějak ztichne. Někomu ovšem může vyhovovat spíše čas během dne, když děti odpočívají, hrají si nebo jsou s babičkou. Ovšem zásadní je si tento čas dobře naplánovat a zorganizovat. Já tak nějak stále používám starou klasiku — diář, odškrtávání splněných úkolů, lepící papírky, nicméně musím uznat, že výhody moderní techniky, která Vám vše včas a opakovaně připomene, jsou nesporné. Nezbývá, než doporučit :-)

MOTIVACE

Motivací, proč pracovat, je mnoho. Nabízí se samozřejmě hlavně finanční, nicméně během rodičovské jí může být také potřeba realizovat se i jinak a jinde, samota, nuda, potřeba odreagování. Důvodem pro brzký návrat do zaměstnání může být také nutnost držet krok s oborem nebo lákavá nabídka nové pozice.

ČÁSTEČNÉ ÚVAZKY

Částečný úvazek, značka ideál. Osobně jsem se po první mateřské vrátila na plný úvazek a po několika měsících jsem začala i sloužit, což časově vydá téměř na dvě práce. Už bych to nikdy neudělala. Výsledkem byla záhy absolutní vyčerpanost a pocit, že člověk neodvádí stoprocentní práci nikde. Nemluvím o tom, že po dvacetičtyřech hodinách v práci nemáte zrovna pochopení pro dětský vzdor. Česká republika nepatří, co se nabídky částečných úvazků týče, zrovna k přeborníkům, ale věřím, že se situace začíná zlepšovat. Z mého pohledu jsou částečné úvazky výhrou pro všechny. Dítě se seznamuje s novou společností postupně a také matka naplní své profesní představy.

UDĚLEJTE SI TO PODLE SEBE

Ideální prací pro maminky na mateřské je samozřejmě práce z domu. Nemusíte řešit hlídání, nějakou tu hodinku během dne si vždycky najdete. Vyžaduje-li se Vaše přítomnost v práci například jen na plánovaný meeting, pár hodin, je ideální, pokud můžete vzít dítko s sebou a nebo máte někoho blízkého, kdo pohlídá. Pokud jste na rodičovské dovolené a potřebujete například den v týdnu strávit v zaměstnání, musí se podle zákona o dítě postarat jiná dospělá osoba. Máte-li babičku, máte vyhráno. Pokud ne, najít důvěryhodnou osobu dá práci. Ať už Vám vyhovuje vrátit se do práce po šestinedělí, či po čtyřech letech, důležité je, aby to vyhovovalo Vám a Vaší rodině.

ZVÁŽIT SVÉ MOŽNOSTI

Ve chvíli, kdy ukončíte rodičovskou dovolenou a vrátíte se do zaměstnání, situace se změní. Váš čas organizuje zaměstnavatel a pro Vás zcela zásadní otázka je hlídání a čas po práci. Není vůbec jednoduché naskočit zpět do profesního života po několikaleté pauze. Co víc, vaše ratolest sice už není miminko, nicméně i tříleté dítě znamená vyplněné odpoledne. Je proto důležité předem zvážit, jak to bude všechno fungovat. Jaký zvolit úvazek, abyste zvládla práci, rodinu a ideálně Vám zbylo i něco volného času. Kdo zajistí rozvoz dětí, jaké zvolit hlídání. Prostě plánování — půl úspěchu :-)

NE VŽDY SE VŠECHNO POVEDE

Zaměstnané matky to zkrátka nemají lehké. Hlavu plnou myšlenek, hlavně nezapomenout věci na plavání, vyzvednout dítě, nakoupit, besídka ve čtyři, zrovna když dneska se to protáhlo.. V tomhle úžasném kolotoči mě můj šéf požádal o překlad materiálu pro prezentaci do angličtiny — nutno podotknout, že překlady ani ničím podobným se neživím. Nejistě jsem souhlasila s tím, že někdy to tedy udělám. Někdy. Uběhlo pár týdnů, když se šéf připomněl, že zítra už by se to vážně hodilo. Na druhý den jsem s očima barvy angorského králíka doručila složku s překladem. Oči mi pak málem vypadly z důlku, když vytahoval stránku za stránkou plnou výtvarného umění mého drahouška. Dal si hoch záležet, moc toho k přečtení nebylo. Musím uznat, že můj nadřízený projevil smysl pro humor a kladný vztah k dětem. O nic podobného už mě ovšem nikdy nepožádal.

Za Mavimi,
Karin