Jak si hledat nebo měnit práci během rodičovské: 10 tipů od mámy z první ruky

Není to tak dlouho, co jsem si sama prošla čtyřletou mateřskou a rodičovskou dovolenou a věděla jsem, že se do svojí bývalé práce nemohu a nechci vrátit.


Osobně si myslím, že je to u nás v Česku nastavené krásně: každá z nás si může vybrat, jak moc chce nebo nechce být mámou na plný úvazek. Samozřejmě to má své mouchy, protože abyste mohly během rodičovské pracovat, musíte mít nějaké hlídání, podporu manžela a rodiny, ale je to zkrátka taky o tom, jak si to nastavíte a uděláte.


Vůbec nehodnotím to, jestli je správné pracovat naplno nebo naopak nepracovat ani trochu. Je to věc a právo každé ženy, jak moc se ponoří do mateřské role, každá z nás jsme zkrátka jiná. Pro mě osobně byla rodičovská velkou příležitostí pro změnu. A věřím, že pro spoustu dalších z vás má i podobnou představu o svojí pracovní budoucnosti, jako jsem měla já:


  • chceme práci, která nás bude bavit a naplňovat

  • zároveň se chceme věnovat svým dětem, minimálně do doby, kdy po tom ještě samy touží


Rozhodnutí

Čím dřív, tím líp, ideálně abyste měli alespoň rok nebo dva na rozjezd. Je dobré mít čas si vše prozkoumat, naučit. Já jsem třeba VŮBEC nevěděla, co chci dělat. Měla jsem pocit, že všichni kolem mě to ví a jdou si za svým cílem. Co teď? Napsat si, co vás baví, nebo by vás bavilo. Teď nemám na mysli konkrétní profese, ale záliby. Já jsem třeba sepsala:


  • tvořit, kreslit, vyrábět

  • psát

  • svět internetu: vyhledávače, sociální sítě

  • vymýšlení


Jakmile si to takhle sepíšete, začněte to dělat. Tedy myslím kreslit, nebo psát, nebo si zjišťovat, jak ten internet vlastně funguje. Ono to vykrystalizuje.


Kde se učit

Řekněme si upřímně, jakmile jeden plat zmizí a k tomu ještě přibyde další člen rodiny, peníze na vzdělávání jdou mnohdy stranou. Existuje nespočet různých on-line i off-line kurzů v různých cenových relacích. Na internetu teď navíc seženete skoro na všechno nějaký e-book nebo jiný vzdělávací formát. Většinou jde o to, že vás chce někdo nalákat k nákupu dalšího produktu, takže nečekejte od něčeho, co je zdarma nějakou kvalitu a spoustu informací. Navíc to není zdarma, protože chtějí váš e-mail a pak vás otravují.


Ale existují samozřejmě výjimky:

Krásný e-book má například Michaela Mužíková, která se před pár lety rozhodla publikovat každý den jeden krátký a výstižný copytrik.

Další e-book týkající se on-line marketingu si můžete stáhnout ze stránky Shoptetu - je zaměřený na e-shopaře, ale najdete v něm krásný přehled celým on-line marketingem. Navíc napsaný od těch nejlepších marketérů v Česku.

Je spousta inspirativních blogů, kteří pravidelně píšou a dělí se o svoje moudra - například ottocopy.

Nezapomeňte vyzkoušet třeba seduo.cz nebo vimvic.cz.


Ale neseďte jen doma a jděte se učit ven. Ať už na kurzy angličtiny nebo na nějaký workshop. Výbornou komunitu má například Naučmese. Pohybují se kolem něj lidé, kteří dělají to, co je baví. Mají báječnou auru, nabijí vás energií, seznámíte se s novými kontakty - třeba i pracovními. Já to tak měla a nevidím důvod, proč by to tak nemělo být u vás - stačí být otevřený.


Klidně napište svoje vlastní tipy, protože věřím, že jich bude mnohem mnohem víc. :)


Podnikat nebo se nechat zaměstnat

Spousta maminek začíná podnikat, jenže ne všechno je tak růžové. Jak je to podnikání vs. zaměstnání pro mě? Pracuji na živnostenský list pro několik klientů, velkou část věnuji linkbuildingu v agentuře GetFound, ale také píšu, pořádám workshopy a občas i školím. Mám vlastní blog, kde se věnuji také tvoření a sem tam přijde nějaká zajímavá a kreativní zakázka i díky němu.


Ačkoli si mohu naplánovat svou práci prakticky na kdykoli, pracuju často i během víkendů nebo po večerech. U zaměstnání - většinou - chodíte domů s čistou hlavou, máte jistotu, že každý měsíc přijde výplata přesně v daný den.


Myslíte si, že výhodou může být poloviční úvazek? Co vím ze svého okolí, ty u nás většinou znamenají, že pracujete skoro na full-time, ale výplata je sotva poloviční.


Kde hledat práci

Existuje spousta míst, samozřejmě začít můžete u známých. Za zeptání se nic nedá. Buďte aktivní. Nikdy nevíte, koho potkáte, tak se připravte. Kromě pracovních portálů zkuste oslovit také mateřská centra, často pořádají kurzy pro maminky. Nebo oslovte svou oblíbenou firmu napřímo. Je to účinné a vím to z vlastní zkušenosti. Před několika lety jsem oslovila například firmu Sevt, kde jsem nabídla úpravu popisků. Nakonec jsme se ale domluvili na tvorbě článků a pokračovala ve spolupráci ještě další dva roky. Dostala jsem tenkrát šanci psát, mohla si zkušenost napsat do životopisu a díky tomu našla další možnost spolupráce ve velké cestovní kanceláři.


Jinak samozřejmě pravidelně prohledávejte pracovní weby, ale zkuste třeba i facebookové skupiny - já sleduji marketingově orientované.


Co si dát do životopisu

Říkáte si, jak se vypořádat s tou mezerou. Já jsem to zvládla celkem dobře, protože jsem skoro nepřestala pracovat. Zkuste nějaký přivýdělek, nebo alespoň kurzy. Zkrátka ukažte, že jste byla alespoň trochu aktivní.


Jak se připravit na pohovor

Nejsem personalistka, ale dávám si pozor na tři věci:

  • přijít včas,

  • přijít upravená,

  • přijít připravená z hlediska toho, že něco zjistím o firmě, kam jdu.


Nevím, jak dnes fungují pohovory napříč celou Českou republikou. Zatím všude, kde jsem byla, jsme se normálně bavili, ujasňovali si, jakou máme nebo nemáme představu. Podle mě je mnohem důležitější si sednout lidsky, než mít v životopise všechno. Moc nefandím pohovorům, kde se vás ptají na klišé typu, kde se vidíte za 5 let nebo jaké máte špatné stránky.


Mnohem důležitější je nelhat, nebo si spíš nenalhávat něco, abyste získali místo za každou cenu, přitom už na pohovoru víte, že to není ono. Já jsem hledala a hledám to ono, protože jsem si díky dětem začala vážit svého času, chci se obklopovat vstřícnými lidmi a nechodit někam, kde se budu celý den strachovat nebo budu ve stresu.


Kam ještě chodit pro inspiraci

Velmi mě baví různé debaty se zajímavými ženami, v Baby office se konají pravidelné snídaně. Zkuste se podívat taky na Facebookové události, protože spoustu akcí je právě na sociálních sítích. Jakmile objevíte jednu, většinou vám Facebook doporučí další podobnou.


Je pro mě důležité udržovat si kontakt s dalšími ženami, potkat se s nějakou alespoň jednou měsíčně nebo vyrazit právě na přednášky.


Mámy, co změnily profesi

Super je, když se potkáte se stejně naladěnými lidmi, co mají zájem buď podnikat, nebo na sobě pracovat. Vytvoříte si svůj kroužek a pravidelně se potkáváte, probíráte, co vás čeká, trápí, zkrátka se vzájemně podporujete.


Mně se líbí třeba Gábina, která vyrábí houpací prkna pod značkou Utukutu. Společně s manželem neustále vymýšlí nové a nové produkty, vše testuje, ověřuje a skvěle komunikuje na sociálních sítích se svými fanoušky. Další duo maminek jsou Jana Rucká a Jitka Plevová z Pikle.


Užitečné zdroje

Velmi ráda čtu blogy, nejen kreativně zaměřené, ale také podnikatelské nebo marketingové. Výborné jsou třeba rozhovory na Mladém podnikateli. Rozhodně nejsou jen pro podnikatele. Jirka Rostecký si zve velmi zajímavé hosty nejen z oboru marketingu, kteří se dělí o své zkušenosti.


Poptejte se ve svém okolí, jestli u vás nefunguje nějaká organizace zaměřená na znevýhodněné sociální skupiny. Většinou tyto neziskovky pořádají workshopy nebo kurzy pro maminky. Na nich se naučíte nejen nové věci, ale také si můžete promluvit s poradkyní, co vás navede a pomůže se rozhodnout, jestli je pro vás určitá profese nebo podnikání vhodné. V Praze funguje například GLE nebo Spiralis.


Co pro mě bylo a je nejtěžší - a pro vás nejspíš také

Skloubit všechno dohromady. Děti, vztah, práci. Nic z toho nesmíte vynechat. Moc obdivuju všechny maminky, které jsou doma na plný úvazek, stejně tak ty, co pracují na plný úvazek. Ze svojí osobní zkušenosti vím, že přechod z rodičovské do práce nemůže být příliš skokový. A ne kvůli dětem, že by nezvládly být do večera ve školce. Hlavně kvůli ženě samotné, která vedle domácnosti, manžela, dětí, musí najednou ukrojit z toho časového bloku 8 (a více) hodin v práci. Ale to už by bylo na jiný článek… Zkrátka nepřepalte to a požádejte o pomoc manžela, musí se o to víc zapojit.


Pro Mavimi,

Iva Baltaretu

máma, markeťačka, blogerka

Tvořím, píšu blog DIY projekty, dělám linkbuilding v GetFound.