Jak se připravit na návrat do práce po rodičovské dovolené

Na první pohled by návrat do práce po rodičovské dovolené mohl vypadat jednoduše, ale dle zkušeností mých klientek tomu často tak není. Příčiny jsou různé - zrušení pracovního místa, nemožnost pracovat na dané pozici na zkrácený úvazek, dlouhé dojíždění, které kvůli školce není nyní možné, snížená sebedůvěra apod.


Ráda bych Vám nabídla několik rad, jak se na návrat do práce přichystat.
Začněte s přípravami už aspoň půl roku dopředu. Proč tak "brzy"? Protože rodina byla několik let zvyklá na určitý stereotyp - maminka doma, která se vždy o všechno postarala. Vaším návratem do práce se však hodně změní - a je potřeba na to připravit psychicky sebe, děti i partnera. Začněte nejdříve u sebe.

1. Dobře si zvažte, zda se chcete vrátit na pozici, ze které jste odcházela - zda budete práci stíhat i s dětmi.
2. Zvažte, zda se chcete vrátit na plný úvazek nebo byste preferovala zkrácený.
3. Kontaktujte svého zaměstnavatele a zjistěte, zda s Vámi počítá a případné podmínky návratu
4. Pokud podmínky pro Vás nejsou akceptovatelné - poohlídněte se po jiné práci
5. Zaktualizujte si životopis. Jak na to můžete najít zde.
6. Dejte o sobě vědět případným zaměstnavatelům. Více info zde.
7. Zkuste si udělat denní plán, jak by to mělo fungovat, až začnete chodit do práce
8. Hodně si se svými dětmi povídejte o tom, co bude váš návrat do práce znamenat (ranní vstávání, chození do školky, potřeba větší míry samostatnosti...). Doporučuji si na každé té změně najít něco pozitivního pro děti - co jim to může přinést, a co jim pomůže tyto změny přijmout. Také o práci byste měla hovořit jako o něčem hezkém, kam se těšíte, aby celá ta změna nevyzněla negativně a vlastně zbytečně.
9. Sedněte si s partnerem a rozdělte si zodpovědnosti a domácí povinnosti tak, aby byl chod domácnosti zajištěn a jeden z vás nebyl přetížen
10. Začněte si opakovat znalosti a dovednosti, které potřebujete ke své práci (práci na Pc, jazykové dovednosti, aktuální legislativu...)
11. Pokud se necítíte jistá - navštivte kurzy, které Vám s tím mohou pomoci. Některé jsou i zdarma - např. http://www.zamestnanematky.cz/about/
12. Začněte postupně zavádět Váš plán fungování do praxe, ať si všichni členové domácnosti postupně zvykají a vy máte čas vyladit případné "chybky".
13. Pokud máte v okolí babičky, dědečky, příbuzenstvo v důchodu - zapojte je, pokud budou chtít. Může Vám to v mnoha věcech ulehčit  :-)

To, kdy se do práce vrátíte, si určete ideálně Vy sama. Vy nejlépe víte, zda je/jsou na to vaše dítě/děti připraveno/y. Jen vy víte, zda Vás dlouhodobá rodičovská dovolená naplňuje nebo zda Vám práce chybí a chtěla byste se realizovat i jinak. Je to Váš život a nedbejte proto na rady okolí, že je moc brzy nebo pozdě.
Každý to máme jinak a důležité je, abyste se svým rozhodnutím byla v souladu a byla tak v pohodě. Maminka v pohodě = spokojené dítě/děti.

Ve spolupráci s Mavimi

Jana Mašková

Agentura Salvia