Jak napsat životopis, který zaujme každého personalistu

Chcete se dostat do užšího kola výběrového řízení, a tím být o krůček blíže Vaší vysněné práci? Nejdůležitějším krokem je dobře napsaný CV neboli životopis, který zaujme každého personalistu.

Strukturovaný životopis je základním dokumentem, který využíváte ve svém profesním životě. Je to první dokument, který dostane zaměstnavatel a díky němu si udělá „obrázek“ o Vaší osobnosti, schopnostech a dovednostech. Z daného CV by měl personalista rychle získat představu o Vašich silných stránkách. Proto je důležité tento dokument nepodcenit a CV správně napsat. Nejedná se pouze o obsahovou stránku, ale také o vzhled celého dokumentu. Pojďme si tedy postupně projít jednotlivé kapitoly, které jsou důležité při sestavování životopisu.

Hlavička

Každý životopis musí mít hlavičku s Vašimi údaji. Mezi ně patří Vaše jméno, příjmení, bydliště, datum narození, telefon, e-mail a foto. V praxi se často stává, že personalista obdrží životopisy bez fotografie. Roli přitom samozřejmě sehrává i to, na jakou pozici se daný uchazeč hlásí. S největší pravděpodobností nebude fotografie vyžadována u dělnických pozic, např. svářeč. Pokud ale do životopisu fotografii vložíte, zvolte neutrální fotografii, např. tu, kterou máte v občanském průkaze. Určitě není správná volba volit fotografii jako selfie u zrcadla. Informace o rodinném stavu nebo počtu dětí nejsou důležité, ale jsou volbou každého z nás.

DSC04662.JPG

Vzdělání

Každý uchazeč by měl ve svém životopise uvést vzdělání, které uvádíme sestupně od nejvýše dosaženého vzdělání.


Pracovní zkušenosti – praxe

Pro zaměstnavatele patří tento oddíl mezi nejdůležitější. Uvádí se vždy od nejaktuálnější pozice, a to jméno zaměstnavatele, délka zaměstnání, pracovní zařazení a ve stručnosti její popis. Na první místa v popisu zaměstnání vždy uvádějte spíše to, co souvisí s danou činností.

Pokud se řadíte mezi absolventy, nezapomeňte uvést Vaši praxi během studia či zapojení se do různých projektů. Zaměstnavatel snaživost během studia velmi ocení.

Kurzy

V dnešní uspěchané legislativní době je nutné absolvovat kurzy a udržovat se neustále v obraze v dané problematice. Velmi důležitá je úroveň kurzu. Pokud se jedná o certifikovaný nebo rekvalifikační kurz, bude mít při vyhodnocení mnohem větší váhu než například online kurz. Kurzy, které absolvujete z pohodlí domova mohou mít přínos, avšak v porovnání s docházkovým kurzem ukončeným zkouškou s certifikátem je v očích personalisty z velké části pouze projevením zájmu o danou problematiku. V životopise však také určitě stojí za zmínku. Ať už absolvujete kurz pro začátečníky nebo pokročilé, veškerá snaha se cení a přidává Vám kladné body.

salonek-karlos1.jpg

Počítačové znalosti

V této sekci se specializujte zejména na všechny programy, které ovládáte, ať už to jsou IT programy nebo účetní programy.

Jazykové znalosti

Uveďte zde všechny cizí jazyky, které ovládáte psaným i mluveným slovem. Určitě se nepodceňujte, ale také nepřeceňujte své dovednosti. Pokud se budete hlásit na vyšší pozici, jistě bude pohovor probíhat v cizím jazyce. Nezapomeňte uvést všechny certifikáty a absolvované jazykové kurzy.

Řidičský průkaz

Uveďte všechny skupiny, které vlastníte.

Zájmy

Není podmínkou, ale můžete se zmínit o svých zájmech nebo si je nechat na osobní pohovor.


480x300-personalistiky-recenze.jpg

Autor: Ing. Romana Hubáčková, garant rekvalifikačního kurzu Personalistika, který probíhá v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci a dalších 15 městech po celé ČR.  Můžete si přečíst i 284 recenzí kurzu.