Charta diverzity: matky a otcové vítáni

Dne 9.3.2018 se v Praze uskutečnila velmi zajímavá konference s názvem “Charta diverzity: matky a otcové vítáni”, kde jsme jako zástupci Mavimi nemohli chybět. Na této konferenci vystupovali zástupci firem, kteří představovali své programy podporující matky a otce na rodičovské dovolené. Byli zde představitelé z řad poslanců a v publiku seděli především HR specialisté ze společností po celé České republice. Naším cílem bylo především navázat kontakt se zástupci firem, abychom pro vás, naše maminky, získali další skvělé zaměstnavatele, a v neposlední řadě dozvědět se, jak se na problematiku zaměstnávání matek/otců na rodičovské dívají odborníci.

Hned zpočátku konference byly uvedené zajímavé výsledky výzkumu, který připravil a realizoval Byznys pro společnost mezi 499 matkami na rodičovské dovolené. Jeho výsledky nás, bohužel, nepřekvapily. Nejčastějším důvodem, proč se matky do práce nevracejí právě už na rodičovské, není fakt, že by nechtěly, ale že jim chybí u zaměstnavatelů možnost flexibility (u 80% dotázaných matek!). Další překážku, kterou matky pociťují, jsou chybějící služby v oblasti poskytování předškolní péče o děti. Co nás však zarazilo nejvíc, jsou předsudky, se kterými se setkalo přes 50% matek, a to jak z řad rodiny!!, tak z řad přátel a zaměstnavatele.
Zdroj: Byznys pro společnost

https://www.facebook.com/byznysprospolecnost/photos/a.341777939324601.1073741827.341687099333685/910810102421379/?type=3&theater


Pozitivní na konferenci bylo právě to, že nikdo z účastníků nepovažoval tyto výroky hodné 21. století. Pro zaměstnavatele, jejichž zástupci na konferenci vystupovali, je naprosto běžné zaměstnávat rodiče na rodičovské dovolené. Co nás zaujalo ještě víc, je propracovaný systém komunikace s matkami/otci, kteří na rodičovské jsou. Propracované systémy vzdělávání, zapojování rodičů i do jiných týmů a na jiné pozice, než jsou zvyklí (často po návratu do práce změní specializaci, jelikož je to jinde baví více), skvělý systém komunikace o novinkách ve společnosti tak, aby i zaměstnanci na rodičovské byli o všem informováni a také vybudování firemní školky - to vše jsou věci, které v dnešní době zaměstnavatelé mohou pro udržení pracovníků dělat (u školky je nutné podotknout, že je nutno splnit mnoho administrativních  a bezpečnostních náležitostí a zároveň je to záležitost velmi drahá, proto si jí nemůže dovolit každý zaměstnavatel).A co vy, naše maminky, komunikuje s vámi váš bývalý zaměstnavatel? Poskytuje vám možnosti k rozvoji během vaší rodičovské? A co zmíněné předsudky, setkali jste se někdy s nimi?


Za Mavimi,


Verča & Monča