5 tipů, jak se nezbláznit na mateřské dovolené a udržet se na trhu práce

Maminky moc dobře znají, že režim mateřské či rodičovské dovolené je stále se opakující dokola. Z pracující ženy, která buduje svou kariéru, se stává osoba, jež pečuje o dítě, a která řeší jen kojení, přebalování a první krůčky dítěte. Když se po prvním dítěti naváže dalším těhotenstvím, je to pár let doma v neustálém kolotoči. Návrat zpět do práce nebývá jednoduchý a ženy dostanou pocit, že nic jiného vyjma starání se o dítě neumí, jsou utrápené, že už nevypadají tak dobře jako dřív a jsou zděšené z toho, že neví, jak mají skloubit práci a rodinu. Pojďme se podívat na pár tipů, které dnešní doba přináší, jak myšlením nezabřednout, zůstat stále v pracovním tempu a zároveň nepřestávat myslet na sebe. 


1) Udělat si čas jenom pro sebe je důležité

Úplně ten nejzákladnější první krok je nezapomínat na sebe. Život se sice najednou začne točit kolem dětí, ale to přece neznamená, že žena musí ztratit sama sebe. Stačí hodinka denně, nebo pár hodin za týden. Tento čas však nevyužívejte k úklidu a péči o domácnost, ale nebojte se vyrazit s kamarádkou do kavárny, do kina nebo si zacvičit. K hlídání svých ratolestí povolejte babičky, tety, kamarádky a tatínka. Ač mohou mít ženy ze začátku pocit, že pauzu pro sebe nepotřebují, mozek za čas vypoví službu každé. 

2) Důležité je nepřestat být mozkově aktivní

Pro trénink mozku vyzkoušejte úplně běžné věci. Čtěte knihy, pokud nemáte doma alespoň malou zásobu knih, navštivte knihovnu, stojí to pár korun ročně a získáte levně přístup k mnoha knihám. A nejen těm o nejšťastnějším miminku, přečíst si můžete i detektivku nebo román. Hlavní je si u toho odpočinout, zapomenout na okolní svět a zároveň si potrénovat slovní zásobu. 

Také je dobré sledovat, co se děje kolem vás, ať ve světě nebo na domácí scéně. Když získáte přehled, co se aktuálně řeší, můžete na pískovišti s jinými maminkami řešit více zajímavá témata, než jen dětské přesnídávky a pokroky vašich nejmenších. Skvělým způsobem pro trénování mozkových buněk jsou také sudoku, křížovky a sledování vědomostních soutěží. 

3) Nezapomínejte chodit stále mezi lidi

I s dětmi se dá chodit do společnosti. Nemusíte se pohybovat pouze na dětském hřišti, v hračkářství nebo u pediatra. Se svými ratolestmi vyrazte na výlet do přírody, do knihovny (mnohé už mají dětský koutek, do kavárny či do galerie. Vaši potomci se budou cítit důležití, že se nachází ve světe dospělých a vy si to taky užijete. Stejně tak můžete dítě zapojit do svých pracovních činností. Lépe tak poznají svět a připraví se na něj. Je dobré je nasměrovat do práce v kuchyni, na zahradě a při úklidu domácnosti. 

4) Přivydělejte si pár korun navíc

Najděte si brigádu, pokud vám to čas dovolí a máte možnost občasného hlídání dětí. Nejde pouze o to, přivydělat si nějakou tu korunu navíc a přispět do rozpočtu rodiny. Jde spíše o záměr změnit prostředí a odreagovat se od koloběhu běžných dní s dětmi. Uvědomte si, že nyní oplýváte mnohem lepšími schopnostmi, než před mateřskou dovolenou. Každá maminka si postupem času osvojí perfektní organizační schopnosti, umění improvizace a rozlišování všeho podstatného v životě. A to se bude hodit také v práci! 

5) Vyzkoušejte on-line kurzy a rekvalifikace 

Mateřská dovolená je ten nejlepší možný čas v životě, kdy lze změnit profesi nebo si udělat zajímavý rekvalifikační kurz. Hodně maminek v této době vstupuje do světa podnikání. Na rodičovské dovolené je podnikatelská činnost vedena jako vedlejší a odpadá tak povinnost placení záloh na sociálním a zdravotním pojištění. Ty se hradí, až při ročním zúčtování na základě skutečného výdělku. 

V případě, že se celý život trápíte tím, že se chcete v něčem zdokonalit, např. v cizím jazyce, ideální jsou jazykové kurzy, které se dají absolvovat buď osobně v jazykové škole nebo on-line s pomocí internetu. Např. Vimvic.cz nabízí hodně kurzů, na jejichž konci obdržíte certifikát, mnohé z nich jsou zdarma. Google nabízí bezplatně IT kurzy z digitálního světa. 

Pokud chcete přímo změnit profesi a potřebujete najít rekvalifikační kurzy, které jsou akreditované a mají na pracovním trhu nějakou váhu, zhlédněte nabídku např. Orange Academy. 

Na českém trhu práce jsou rodiče nevyužitou silou

Bohužel se mnoho firem snaží rodičům s malými dětmi při náboru nových zaměstnanců spíše vyhýbat, i když už se začíná situace měnit k lepšímu. Ženy s malými školáky či předškoláky potřebují práci, která bude flexibilní v pracovní době, a hledají práci spíše na zkrácený úvazek. Ne všichni zaměstnavatelé však tyto rodiče využijí, naštěstí se najde i spousta z nich, kteří přichází s programy, jež vycházejí vstříc rodičům. Zajímavou nabídku pro maminky s dětmi najdete na stránkách Mavimi.cz. 

V zaměstnávání rodičů malých dětí převládají předsudky

Nejčastěji se firmy bojí, že nebudou rodiče (hlavně matky) zvládat skloubit práci a péči o děti, že budou děti často nemocné a také mají strach, že za dobu mateřské dovolené ztratili část svých pracovních dovedností. 

A jaký názor máte vy? Napište nám vaše zkušenosti a názory ohledně návratu do práce po mateřské či rodičovské dovolené. Např. jak se stavíte k tomu, že matky, které jsou několik let doma s dětmi, mají pak na pracovním trhu horší uplatnění.